De Samsung Fold 7, Flip 7 en Flip 7 FE zetten een mooie stap vooruit. Nu is het afwachten of ze even goed presteren als ze zich presenteren.

We zijn een titel, subtitel en inleiding ver en dit artikel heeft zichzelf al tegengesproken: de nieuwe generatie foldables van Samsung gooien een voorsprong weg, ze lopen zelfs achter (op wie dan?) en toch beloven ze mooie prestaties. Jens, heb je op dit uur al te veel gedronken?

Nee hoor, ik ben (voorlopig) nog nuchter. Maar feit is dat de voorstelling van de nieuwe plooiers verschillende vragen en bedenkingen oproept, naast een enthousiasme dat me doet denken dat ik mijn eigen Samsung Flip misschien een jaartje te vroeg heb gekocht.

Zoveel ruimte!

Het nieuwe frontscherm van de Z Flip 7 – over de hele voorkant, net zoals bij de Motorola Razr vorig jaar al het geval was – is bloedmooi. Het zorgt voor een aantrekkelijkere ervaring dan bij de Flip 6 het geval is, de ‘Now Bar’ krijgt meer bewegingsruimte en de extra schermruimte is gewoonweg praktischer. Meet real estate, meer pleasure.

Samsung zelf zet erg hard in op een superieure AI-beleving op dat schermpje, dat 4,1 inch meet, waardoor je voor die functies je telefoon niet hoeft te openen. ‘Now Brief’ (een samenvatting van onder meer je notificaties en nieuws) zal erop te lezen zijn en ze integreerden een leuke gimmick waarbij je in selfiemodus advies kan vragen aan Gemini over bijvoorbeeld je outfit.

Goede én slechte punten

Klap de de Flip 7 open, dan kom je uit op een 6,9 inchscherm, even groot als dat van de Galaxy S25+. Dat voelt groter aan dan dat van de Flip 6, met veel smallere schermranden, zonder dat je dat verschil merkt in je broekzak. Toegeklapt is hij amper groter, open merk je het grotere verschil wel. Voor mij hoefde dat niet per se – kleine schermen zijn helaas een uitstervend ras – maar ergens heeft het wel zijn charme.

De camera’s zijn dezelfde als die van de S25 en de batterij is 300 mAh groter dan vorig jaar (4.300 mAh in totaal), wat in theorie voor een levensduurverlening van 3,5 uur zou zorgen. Daarnaast werd het scharnier opnieuw ontworpen en ziet dat er beduidend dunner uit dan in voorgaande edities. We kondne hem al in de hand nemen en de Flip 7 ziet er nu mooier, dunner en gestroomlijnder uit.

Het grote nadeel vind je evenwel onder de motorkap: waar de Fold 7 opnieuw kan rekenen op de beste chip op de markt (Snapdragon 8 Elite), moet de Flip 7 het doen met de zelfontwikkelde Exynos 2500 – een feitje dat werd verstopt in de kleine lettertjes van de specsheets

Dat is een serieuze tegenvaller: gelekte benchmarks deden eerder al vermoeden dat deze chip tot 30 tot 60% (!) slechter presteert dan zijn grote Snapdragon-broer. De prestatieverbetering ten opzichte van de Flip 6 zou tot 15% bedragen.

De Samsung Flip 7 verschijnt op 22 juli met een prijskaartje van €1.199, gelijkaardig aan vorg jaar.

‘FE’, met de ‘f’ van ‘futiel’

Naast de Flip-editie van dit jaar lanceert Samsung eveneens een goedkopere ‘Fan Edition’: de Flip 7 FE. Deze werd geschoeid op de leest van vorig jaar: de behuizing werd grotendeels overgenomen, net als het frontscherm. In de praktijk is hij bijna onmogelijk te onderscheiden van een Flip 6: tijdens de voorstelling dacht ik een halfuur lang (verkeerdelijk) dat ze de Flip 6 naast de nieuwe 7 hadden gelegd ter vergelijking. Het bleek wel degelijk om de Flip 7 FE te gaan.

De Flip 7 en Flip 7 FE naast elkaar.

Onder de motorkap vind je een Exynos 2400-processor. Wat dat in de praktijk betekent voor prestaties, is moeilijk te zeggen. Wel krijg je ook hier alle leuke Galaxy AI-opties die dit jaar werden gelanceerd.

Deze Flip 7 FE zal eveneens verschijnen op 22 juli, aan een prijs van €999.

Langs de ene kant is het leuk dat er meteen een ‘goedkopere’ versie beschikbaar is, maar langs de andere kant lijkt het mij alvast een veel beter idee om gewoon een Flip 6 te kopen. Die toestellen vind je vandaag voor ongeveer €750, beschikken over een (wellicht) even goede processor en zien er zowat hetzelfde uit. Het enige dat je verliest, zijn wat nieuwe AI-opties.

Mooie stap, maar geen leidersmateriaal

Hoe we deze toestellen finaal inschatten, zal voor een stuk afhangen van een proefondervindelijke test. De mindere processors zijn een klein vlekje op het blazoen van het trotse Samsung, maar in de praktijk laat zich dat maar zelden écht voelen. Door het design van de Motorola Razrs over te nemen én een mindere chip te integreren, lijkt het er alvast op dat Samsung het koptrekkerschap loslaat en zich in de plaats comfortabel in het wiel nestelt.

Op het eerste zicht leek ook de functionaliteit van het frontscherm van de Flip 7 namelijk niet erg veranderd. Ik vermoed dat je nog steeds een extra app (Goodlock) nodig zal hebben om alle apps te draaien en dat je verder beperkt zal zijn tot de widgets die Samsung je aanbiedt. Dat is omslachtiger, minder gebruiksvriendelijk en beperkter dan wat je bij een Razr vindt.

Niet voor niets schreef ik eerder deze week al dat Motorola weleens het te kloppen team kan worden in deze markt – en dat de Motorola Razr 50 Ultra momenteel misschien wel de interessantste foldable is die je kan kopen.

Maar opnieuw: the proof of the pudding is in the eating. Want ze zien er wel weer prachtig uit.

Het verschil in scharnierdikte tussen de Flip FE (zelfde als Flip 6) en Flip 7 is groot.

Ah ja, de Fold 7 was er ook

De Fold-toestellen, ten slotte, vind ik zelf minder interessant (want wie loopt er nu echt met een kleine tablet in zijn broekzak rond?), maar geef ik voor de volledigheid toch kort mee. Het is op zich wel een indrukwekkend toestel: dunner dan ooit, veel lichter dan zijn broertje van vorig jaar en het ding klapt beter toe.

Langs de buitenkant heb ik nooit een klapper gezien die toe meer op een gewone smartphone leek dan de Fold 7. Het scharnier is ook hier opnieuw ontworpen en daardoor dunner, met een gerustellende vouwactie. Het voelt dus echt duurzamer.

De batterij bleef dezelfde als vorig jaar, het open scherm is 11% groter en het glas is dikker en sterker. Verder lijkt hij aan de binnenkant erg op de S25 Ultra. Voor een prijskaartje van €2.099 mag dat ook.

Over een tri-fold werd bij de voorstelling nog niets gezegd.

Plaats een reactie